//


Що таке алергія?

аллергияЩо таке алергія?

За статистикою , на сьогоднішній день кожна 5-та людина має постійну алергію на що-небудь. За прогнозами , до 2015 року- кожна друга людина буде страждати цим недугом.

Алергія — це прояв підвищеної чутливості імунної системи до окремих речовин , іншими словами – це незвичайна відповідь організму на звичайні для здорових людей подразники , які призводять до хворобливого стану після «першого знайомства» та при повторному контакті з ними.

Алергія може бути викликана будь-якою речовиною природного та штучного походження.

Види  алергічних захворювань

Для кожного алергічного захворювання характерні свої симптоми.

Бронхіальна астма – хронічне алергічне запалення бронхів, яке проявляється задишкою, кашлем, свистячим диханням, з переважним проявом симптомів у нічний час, після фізичного навантаження та на фоні прояву респіраторної інфекції або контакту з алергеном.

Алергічний риніт – хронічний риніт, який проявляється постійним свербінням у носі, чханням, закладеністю та рідкими виділеннями з носу , переважно зранку та в сезон прояву полінозу (алергії на пилок).

Алергічний кон’юнктивіт –  характеризується почервонінням й припухлістю очей, сльозотечею, свербінням повік, відчуттям «піску в очах» переважно зранку та в сезон прояву полінозу.

Поліноз- це сезонне алергічне захворювання слизових оболонок носа, очей, бронхів, викликаних пилком рослин, спор грибів. Характеризується проявами алергічного риніту, кон’юнктивіту, бронхіальної астми

Кропив’янка характеризується висипом на шкірі, що нагадує опік кропивою.

Набряк Квінке проявляється набряком шкіри та\або слизової оболонки в ділянках голови та шиї, статевих органів.

Атопічний дерматит (алергічний дерматит, діатез, нейродерміт) – висипання на шкірі з почервонінням, лущенням та свербіжем, який проявляється в перші місяці після народження та переходить в атопічну хворобу.

Контактний, алергічний дерматит – висипання на шкірі у місці контакту з алергеном. Така форма алергії найчастіше проявляється при алергії на хімічні речовини.

Анафілактичний шок – найбільш важка, життєво-небезпечна алергічна реакція , яка проявляється порушенням свідомості, падінням артеріального тиску, зупинкою дихання. Найчастіше виникає після укусів комах, вживанні медикаментів.

Чому виникає алергія

Для виникнення алергії необхідна наявність трьох умов:

  1. Спадкова схильність ;
  2. Несприятливі умови зовнішнього середовища (екологія, умови проживання та харчування);
  3. Наявність постійного контакту з  алергенами .

 

Схильність до алергії називають атопією, а спадкові алергічні хвороби- атопічними ( наприклад, атопічний дерматит) .

Існує поняття « атопічний марш» — це коли один прояв алергії переходить в інший, тобто, діти з атопічним дерматитом мають високий ризик по розвитку алергічного риніту та бронхіальної астми.  Проте, останнім часом алергія почала з’являтись у людей, які не мають прямої спадкової схильності.

Діагностика алергії

Діагностика алергії має основну мету: виявити алергічне захворювання та встановити причинний алерген.

Комплексне алергологічне обстеження розпочинається зі збору анамнезу. Лікар розпитує , які є скарги, про початок захворювання, особливості його розвитку, про умови, в яких алергічна реакція виражена максимально. Після цього призначаються наступні методи діагностики:

—          Шкірні проби методом прик-тесту — для визначення причинних алергенів. Це безкровний метод. Використовуються одноразові ланцети. Дозволено з 5-ти річного віку.

—          Визначення специфічних антитіл IgE, IgG, IgG4.  Такі аналізи на антитіла, відповідають за розвиток алергії , теж  встановлюють групу причинних алергенів, але не мають вікових обмежень. Метод дуже чутливий. Для проведення таких аналізів потрібно здати кров з вени.

—          Елімінаційні тести. Якщо контакт з алергеном постійний , то для підтвердження того, що конкретний алерген викликає клінічні прояви алергії, використовують елімінаційні тести. Елімінація- це видалення алергену. Наприклад, елімінаційна дієта при алергічних дерматитах.

Як лікують алергію?

Є три основних принципи лікування алергії :

  1. Припинення контакту з алергеном (елімінаційні заходи);
  2. Медикаментозне усунення симптомів алергічного захворювання;
  3. 3.       Немедикаментозне усунення симптомів  алергічного захворювання шляхом проведення специфічної імунотерапії з алергенами (АСІТ). Принцип СІТ полягає у введенні хворому причинних алергенів, починаючи з дуже низьких доз, що не викликають клінічних проявів захворювання, з поступовим збільшенням дози і  інтервалу між введеннями алергенів. СІТ є єдиним методом, що може зупинити алергію, або зменшити її прояви.

 

Осінь-зима – найкращий період проведення передсезонної АСІТ для лікування полінозу (сезонного алергічного риніту або бронхіальної астми внаслідок алергії на пилок певних рослин).

 

Медичний центр Благомед пропонує

Діагностику алергічних захворювань:

1. Збір скарг та поглибленого алергологічного анамнезу;

2.Об ‘єктивне обстеження;

3.Постановка шкірних проб методом прик-тест в кабінеті специфічної алергологічної діагностики;

4.Функціональні обстеження – проведення функції зовнішнього дихання (ФЗД);

5.Лабораторні обстеження – визначення загального та специфічних IgE та IgG , IgG4 до різних груп алергенів;

6.Консультація лікаря алерголога, отоларинголога

7.Призначення лікування згідно сучасних протоколів лікування алергічних захворювань

 

Підготувала лікар-алерголог МЦ «Благомед» Яковенко Т.Л.
Луцьк. Медичний центр "Благомед". Професійні лікарі та якісна діагностика.