//


ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНИЙ КАШЕЛЬ !

%d0%b1%d0%bb%d0%b0%d0%b3%d0%be%d0%bc%d0%b5%d0%b4-%d0%ba%d0%b0%d1%88%d0%b5%d0%bb%d1%8cКашель – це рефлекторний акт, спрямований на очищення дихальних шляхів від мокроти або сторонніх часток. До найвідоміших причин кашлю належать: хронічний і гострий ларингіт; ГРВІ; хронічний тонзиліт; грижа міжхребцевого диска; чужорідне тіло гортані, бронхів; хронічний і гострий синусит (фронтит, гайморит, етмоїдит); алергія на пилок рослин; аденоїдит (аденоїди); алергія на шерсть тварин; реакція на холодне повітря; реакція на пил, сухе повітря; алергія на харчові продукти та ін.
Важливо з’ясувати, чи почалося захворювання з кашлю або ж кашель з’явився при розвитку хвороби. При появі кашлю необхідно визначити його характер: сухий чи вологий, нападоподібний, спастичний; розвивається вдень або переважно ввечері, вночі; частий або тільки покашлювання.

Стани при яких необхідно звернутися до лікаря :
— гостра респіраторна інфекція з підвищенням температури, загальним нездужанням
— гострий та надривний кашель з наявністю гнійного харкотіння
— гострий кашель з появою задишки ( відчуття нестачі повітря)
— постійний та приступоподібний затяжний кашель , який триває більше 3 тижнів
— хронічний кашель , який супроводжується «свистячим диханням», приступами ядухи
— кашель з появою великої кількості харкотіння та наявності прожилок крові
Якщо ви не впевнені в походженні кашлю, не варто приймати протикашльові препарати, тобто препарати, які знімають кашльовий рефлекс, – цим можна серйозно погіршити ситуацію. Не слід також при першому ж покашлюванні поспішати користуватися антибіотиками – можливо вони абсолютно даремні в цій ситуації. Основні грізні захворювання, які супроводжуються кашлем:
–Бpoнхiт — захворювання, що характеризується розвитком запального процесу в бронхах з порушенням слизоутворення і дренажної функції бронхіального дерева.
– Бронхіальна астма – захворювання, в основі якого лежить хронічне запалення дихальних шляхів, яке супроводжується зміною чутливості та реактивністю бронхів, проявляється нападами ядухи, астматичним станом а при відсутності таких дихальним дискомфортом(нападоподібний кашель, задишка, хрипи)
— Пневмонія – запалення легень, при якому уражаються маленькі повітряні бульбашки (альвеоли) і тканини навколо них. Найчастіше пневмонія є ускладненням після інших захворювань, особливо ГРВІ та грипу.
– Хронічне обструктивне захворювання легенів (ХОЗЛ)– це хронічне захворювання, що характеризується прогресуючим обмеженням прохідності дихальних шляхів(звуженням), як результат на незвичну запальну відповідь легень  на шкідливі частки або гази, в першу чергу у зв’язку з палінням.
– Туберкульоз легенів – це інфекційне захворювання, яке викликає бактерія туберкульозу. Туберкульозне запалення може виникнути у будь-яких органах тіла, однак найчастіше вражає легені. Розмножуючись, бактерії туберкульозу пошкоджують легеневі тканини, через це виникають симптоми захворювання з боку легенів. В наш час туберкульоз майже завжди виліковний. Однак відсутність правильного лікування може закінчитися смертю.
— Онкологічнні процеси(Рак легень)- це злоякісне новоутворення легень, що посідає одне з перших місць серед всіх злоякісних пухлин. На ранніх стадіях захворювання себе практично не проявляє, тому регулярно проведені профілактичні огляди рентгенографія(флюорографія)органів грудної клітки дає можливість виявити страшну хворобу на ранніх стадіях.
Перерахована лише невелика кількість захворювань, які супроводжуються кашлем та  протікають з подібною симптоматикою. Незважаючи на те, що симптоми дуже подібні( кашель сухий або вологий, задишка, напади задухи, свист або хрипи за грудиною, нормальна або підвищена температура тіла, задишка, загальна слабкість, пітливість) захворювання можуть бути різними,  а отже і кардинально різне лікування. Самолікування може призвести  до розвитку ускладнень  чи хронізації процесу.  Тому, якщо Ви відмітили у себе один або декілька симптомів, не займайтеся самолікуванням, а зверніться за допомогою до пульмонолога, сімейного лікаря, терапевта  або педіатра, якщо хворіє ваша дитина.

Діагностичний мінімум, який допоможе лікареві у встановленні діагнозу:
Спірографія  – неінвазивний діагностичний метод, за допомогою якого виявляють порушення вентиляційної функції органів дихання та їхній тип.
Аналізи – проведення необхідних лабораторних досліджень з метою підтвердження або виключення гострої чи хронічної інфекційної, алергічної патології тощо.
Рентгенографія органів грудної клітини (ОГК) –  для виявлення патології органів грудної клітки (пневмонії, туберкульозу, саркоїдозу, онкологічних захворювань тощо).
Варто зазначити, що рентгенографія в МЦ «Благомед» проводиться за допомогою рентген-діагностичної системи  APELEM ( виробник Франція) з мінімальним опроміненням за рахунок короткої експозиції, що особливо важливо при обстеженні маленьких пацієнтів.
При хронічних або затяжних захворюваннях верхніх та нижніх дихальних шляхів є можливість пройти реабілітацію у вигляді курсу гало терапії (відвідування «Соляної кімнати»).
Ольга НАЗАРЕВИЧ, лікар-пульмонолог Медичного центру «Благомед»
Луцьк. Медичний центр "Благомед". Професійні лікарі та якісна діагностика.