//


Спека або кондиціонер що: небезпечніше?

кондинционериСпекотна погода влітку стає нормою навіть для не  спекотних кліматичних поясів нашої  батьківщини. Ще 15- 20 років тому, волиняни і гадки не мали про те, що  на присадибних ділянках можна буде вирощувати такі нетипові культури для нашого краю, як баклажани, дині та кавуни, а кондиціонер стане предметом необхідності, а не розкоші. З моменту появи кондиціонера, дискусії про його користь не вщухають. Одні кажуть, що це незамінна річ, інші ж, що він веде до переохолодження, а це в свою чергу провокує виникнення різних простудних та інколи інфекційних  захворювань .

Згідно санітарно — епідемічних норм максимально зручні умови життєдіяльності людини наступні: повітря в приміщенні повинно бути очищене від органічного пилу, містити приблизно 20% кисню, не більше 0,4% вуглецю за кімнатної температури, відносної вологості повітря 50% та швидкості руху повітря не більше 15 см на секунду. У спекотну погоду таких показників можна досягнути виключно з використанням кондиціонерів, а дотримання інструкцій щодо використання даного пристрою не лише не завдасть здоров’ю людини ніякої шкоди, а, навпаки, значно покращить активність організму. Особливо це важливо для тих, хто страждає на серцево-судинні захворювання і ризикує у спеку отримати   гіпертонічний  криз  чи інфаркт. Комфортний мікроклімат дозволяє організму людини почуватися краще, підвищує працездатність та витривалість.

На перший погляд, переваги кондиціонера безперечні, але існують деякі моменти, які можуть нашкодити здоров’ю людини. Звичайно, сам по собі кондиціонер небезпеки не представляє, і створити загрозу здоров’ю він може тільки при неправильній експлуатації. Найпоширеніші хвороби, причину виникнення яких, у літню пору, пов`язують із застосуванням кондиціонерів:

—          Застуда— частіше за все виникає, коли потік охолодженого повітря направлений просто на людину: його робоче місце чи місце відпочинку. Для запобігання таких ситуацій потік охолодженого повітря потрібно спрямовувати в бік протилежний від тривалого місця перебування. На жаль застудитися можна у приміщенні, де потік охолодженого повітря рухається, як годиться, під стелею тоді причиною цього є різкий перепад температур між вулицею та кондиціонованим простором. Різниця температур у різних приміщеннях або надворі та кондиціонованому приміщенні не повинна бути більшою за 8 — максимум 10 градусів. Під час кондиціонування повітря не слід забувати про дотримання показників вологості, оскільки у надмірно вологому повітрі швидко розмножуються бактерії та зростає ризик розвитку інфекційних захворювань

—          Вірусні інфекції, які спричиненні перенесенням вірусів від однієї хворої людини до іншої — системи центрального кондиціонування сучасного покоління не мають змішувальних камер, а значить, повітря, що потрапляє в кондиціонер, і виходить із нього розділені і не можуть змішуватися. Тому якщо в якомусь з приміщень і перебуває хвора людина, повітря звідти видаляється, не потрапляючи в сусідні кімнати

—          Інфекційні захворювання, які викликані легіонелами, що розмножуються у кондиціонерах — легіонелли можуть розмножуватися в кондиціонерах, але тільки в тих системах центрального кондиціонування, які працюють на основі принципу оборотного водопостачання. Але в Україні подібні системи не експлуатуються. А в кондиціонерах побутового призначення легіонелли не можуть розмножуватися, оскільки для їх появи необхідна певна температура води — близько 35 ° С, якої не буває в звичайних системах кондиціонування.

—          Алергічні  захворювання. Всередині пристроїв, які подають та охолоджують повітря оселяються грибки, бактерії та мікроби. Першою ознакою того, що кондиціонер забруднений є поява неприємного запаху під час його  включення, при цьому з потоком повітря у приміщення (салон авто і.т.д) потрапляють спори плісняви та мікроорганізми. Дуже часто з цим пов’язані так званні «часті простуди», які проявляються закладенням носа,чханням, сльозотечею, сухим кашлем. Слід відмітити, що спори грибків є алергенами, які провокують  розвиток алергічних ринітів, конюктивітів та бронхіальної астми. Для того щоб максимально вберегтися від небажаних наслідків використання кондиціонеру на організм рекомендовано регулярно проводити очищення фільтраційної системи, а також відкривати на 15-20 хвилин вікно у приміщенні відразу після вмикання пристрою.

Обирати користуватися кондиціонерами чи ні, кожна особа повинна вирішувати сама. Для того ж, аби кондиціонер допомагав, а не заважав вам у житті, слід дотримуватися простих правил, тоді ви зможете  отримати той комфорт,  якого ви очікуєте з максимальною безпекою для вашого здоров`я.

Памятайте : одне і те ж захворювання у кожної людини протікає з різними симптомами, що пов’язано з особливостями імунної системи, умовами проживання та  роботи, способу життя, а також може маскуватися на фоні  самолікування. Будьте уважні до свого організму — він у вас єдиний та неповторний. Не займайтеся самолікуванням, не користуйтеся сумнівними порадами знайомих і родичів, а якнайраніше зверніться до фахівця. Лікар – пуль монолог та лікар — алерголог допоможуть з`ясувати причину виникнення захворювання, а також надати кваліфіковану допомогу.

Лікар-пульмонолог МЦ «Благомед» Назаревич Ольга
Луцьк. Медичний центр "Благомед". Професійні лікарі та якісна діагностика.