//


Літом на морі треба остерігатись сонця, а в листяному лісі кліщів!

клещи в лесуОсь і наступило довгоочікуване літо! Прийшла пора відпусток, відпочинку на природі та туристичних походів. Серед зелених трав та кущів на Вас можуть чатувати кліщі-кровососи. Нападають вони на людину в основному у теплу вологу погоду, тому під час відвідування лісів, парків та луків слід пам`ятати про цих небезпечних переносників вірусного енцефаліту та кліщового системного бореліозу (хвороби Лайма). Легше хворобу попередити, ніж лікувати! Вирушаючи в ліс, на дачу, на пікнік чи рибалку — подбайте про себе.

Кліщі підстерігають свою здобич сидячи на кінчиках травинок, листя нижніх гілок кущів. При наближенні людини або тварини кліщ розчепірює лапки та намагається вчепитися ними у свою майбутню жертву і ніколи не нападає відразу. Спочатку він чіпляється за одяг, а потім, протягом від півгодини до кількох годин, повзає, пробираючись крізь складки одягу і вибираючи найбільш зручне місце для укусу. Улюбленими є м’які і теплі області шкіри в паховій ділянці, під пахвами, під колінами, на шиї, за вухами і між лопаток, а також волосиста частина голови. Щоб дістатися до такого місця кліщу знадобиться 20-30 хвилин, іноді значно довше.

Проникнення в шкіру проходить непомітно — укус кліща є безболісним і абсолютно не відчувається, при цьому він встромляє свої щелепи в шкіру та виділяє слину, яка містить анестетик (знеболююча речовина), а далі проникає хоботком в кровоносну судину. Початковий розмір кліща сягає кількох міліметрів. При попаданні на шкіру він «вкручується» в неї і через кілька днів харчування кров’ю розмір тіла кліща може досягти розміру квасолі.

Не варто панікувати якщо ж Ви все таки побачили у себе на тілі кліща — його необхідно витягнути зі шкіри. Фахівці не рекомендують при цьому поспішати, тому що, при необережному видаленні кліща можна відірвати тіло від голови, яка залишиться під шкірою.

Ось, що рекомендує Державна санітарно-епідеміологічна служба МОЗ України:

Щоб не допустити укусу кліща:

  • Для прогулянок на природі покривайте голову головним убором і одягайте світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла — аби легше було помітити кліщів.
  • Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і своїх супутників, аби виявити кліщів. Повторіть огляд вдома. Особливо ретельно обстежте ділянки тіла, покриті волоссям.
  • Місце для привалів на природі звільніть від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.
  • Повернувшись додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із одягу.
  • Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні ефективні засоби, найчастіше це аерозолі, які відлякують кліщів.
  • Якщо Ви виявили кліща на шкірі, зверніться до найближчого травмпункту!
  • Якщо це неможливо, видаліть його самостійно: змастіть кліща олією (але не заливайте, щоб не задихнувся), повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини.
  • Після видалення кліща змастіть ранку розчином йоду або спиртом. Якщо хоботок залишився, його видаляють стерильною голкою.
  • Після видалення ретельно вимийте руки з милом, а кліща спаліть (якщо він не буде доставленим в лабораторію для дослідження).
  • Протягом двох тижнів щоденно вимірюйте температуру тіла, а у випадку її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі зверніться до лікаря-інфекціоніста!

Кліщ може бути джерелом різних захворювань, тому збережіть його для дослідження на зараженість кліщовими інфекціями (кліщовий енцефаліт, кліщовий бореліоз, а якщо є можливість і на інші інфекції), зазвичай це можна зробити в інфекційній лікарні.

Видаленого кліща слід помістити у флакон, пробірку чи інший чистий скляний посуд на шматок вологої чистої марлі. Обов’язково закрийте флакон щільною кришкою і доставте в лабораторію для мікроскопічної діагностики кліща, якого потрібно доставити в лабораторію живим. Якщо це неможливо зробити в той же день — зберігайте тару з кліщем в холодильнику.

Дослідження крові на наявність інфекції в перші дні після укусу кліща є неінформативним.

Дотримання вищевказаних рекомендацій дозволить зробити Ваше перебування на природі більш безпечним.

Лікар- імунолог Яковенко О.К., лікар- кардіолог Зубик Р.Я.












Луцьк. Медичний центр "Благомед". Професійні лікарі та якісна діагностика.